Sign In

Άρθρα για την υγεία

Τελευταία Άρθρα
Τα μεγάλα «κανόνια» της Ευρώπης

Νέα γκολ σημειώθηκαν αυτό το σαββατοκύριακο από τους καλύτερους επιθετικούς στη Γηραιά Ήπειρο, με τον Έρλινγκ Μπράουτ Χάαλαντ (22 ετών, Μάντσεστερ Σίτι – Νορβηγία) να συνεχίζει να θέτει το νόμο του.

Η κατάταξη των κορυφαίων Ευρωπαίων σκόρερ αφορά τους παίκτες σε Γερμανία, Αγγλία, Αυστρία, Βέλγιο, Σκωτία, Ισπανία, Γαλλία, Ελλάδα, Ιταλία, Ολλανδία, Πορτογαλία, Ρωσία, Ελβετία, Τουρκία και Ουκρανία.

Ο Σκανδιναβός άσος του Πεπ Γκουαρδιόλα με το νικητήριο τέρμα που πέτυχε απέναντι στη Φούλαμ (2-1) από τα 11 βήματα έφτασε τα 18 σε 12 αγώνες στην Premier League, με συνολικό χρόνο συμμετοχής 950 λεπτά.

Πίσω του ακολουθεί ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι (34 ετών, Μπαρτσελόνα – Πολωνία), που μπορεί να μη βρήκε το αντίπαλο λάθος απέναντι στην Αλμερία και να έχασε ένα πέναλτι, αλλά εμφανίζει καλά στατιστικά με 13 γκολ σε 13 αγώνες (1.037 λεπτά).

Το βάθρο συμπληρώνει ο Κουίνσι Πρόμες (30 ετών, Σπαρτάκ Μόσχας – Ολλανδία). Σε εξαιρετική φόρμα με τους Μοσχοβίτες, ο Ολλανδός εξτρέμ έχει πλέον 13 γκολ σε 15 ματς (1.350 λεπτά), ενώ το Σάββατο σκόραρε ξανά, στην ισοπαλία της ομάδας του με τη Σότσι (1-1).

Ο Ένερ Βαλένθια (33 ετών, Φενερμπαχτσέ – Εκουαδόρ) ακολουθεί με 12 γκολ σε 11 αγώνες (764 λεπτά). Ο Λάτιν επιθετικός σημείωσε το νικητήριο γκολ της Φενέρ απέναντι στη Σίβασπορ (1-0).

Ο Πολ Ονουάτσου (28 ετών, Γκενκ – Νιγηρία) έκανε λαμπρή είσοδο σε αυτή την κατάταξη, αφού με το καρέ τερμάτων στο 4-1 επί της Σαρλερουά έφτασε τα 12 γκολ σε 13 παιχνίδια (763 λεπτά) και είναι πέμπτος.

Έκτος ο Μάρκους Πινκ (31 ετών, Κλάγκενφουρτ – Αυστρία) με 12 γκολ σε 15 ματς (1.235 λεπτά) εκ των οποίων τα 2 τελευταία στην εκτός έδρας ισοπαλία με τη Ριντ (2-2), το Σάββατο (5/11).

Έβδομο βρίσκουμε τον πρώην σέντερ φορ του ΠΑΟΚ Αντόνιο Τσόλακ (29 ετών, Ρέιντζερς – Κροατία), ο οποίος αναγεννήθηκε στη Σκωτία, όπου μετρά 11 γκολ σε 11 συμμετοχές (818 λεπτά).

Μάλιστα, είναι λίγο καλύτερος από τον Νεϊμάρ (30 ετών, Παρί Σεν Ζερμέν – Βραζιλία), που έρχεται όγδοος με 11 γκολ σε 13 ματς (1.009 λεπτά) μετά το επίτευγμά του εναντίον της Λοριάν, στη νίκη με 2-1.

Ο Βραζιλιάνος είναι λίγο καλύτερος από τον συμπαίκτη του Κιλιάν Μπαπέ (23 ετών, Παρί Σεν Ζερμέν – Γαλλία), που έχει την ίδια επίδοση αλλά λίγο περισσότερο χρόνο συμμετοχής (1.056 λεπτά).

Τέλος, ο Κρίστοφερ Ενκουνκού (24 ετών, Λειψία – Γαλλία), έχει τα ίδια στατιστικά με τους δύο προαναφερόμενους αστέρες (2 γκολ το Σάββατο στο εκτός έδρας 3-1 επί της Χοφενχάιμ) αλλά καταλαμβάνει τη δέκατη θέση, καθώς μετρά 1.103 λεπτά συμμετοχής με τους «Ταύρους».