Sign In

Άρθρα για την υγεία

Τελευταία Άρθρα
In extremis και με πέναλτι η νίκη της Σίτι

Με πέναλτι του Χάαλαντ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων η Μάντσεστερ Σίτι λύγισε την αντίσταση της Φούλαμ στο «Έτιχαντ» και πήρε μια πολύτιμη κι ανέλπιστη, με βάση την εξέλιξη του αγώνα, νίκη.

Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής στην Premier League, με τους «Πολίτες» να ανοίγουν το σκορ στο 16ο λεπτό με τον Άλβαρες αλλά το παιχνίδι να παίρνει άσχημη τροπή γι΄ αυτούς δέκα λεπτά αργότερα.

Στο σημείο εκείνο ο Κανσέλο ανέτρεψε τον Γουίλσον στην περιοχή, είδε την κόκκινη κάρτα του Ντάρεν Ίνγκλαντ και ο Περέιρα ισοφάρισε από τα 11 βήματα.

Η αναμέτρηση όδευε προς την ισοπαλία, αλλά στο 90΄+5 ο Ρόμπινσον υπέπεσε σε παράβαση επί του Μπρόινε και ο Χάαλαντ, με το 18ο φετινό γκολ στο αγγλικό πρωτάθλημα, διαμόρφωσε με πέναλτι το τελικό 2-1.

Απίθανο παιχνίδι έγινε στο «Έλαντ Ρόουντ», όπου η γηπεδούχους Λιντς άνοιξε το σκορ μόλις στο 3΄ αλλά έως τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα η Μπόρνμουθ προηγούνταν με 3-1.

Την τελευταία μισή ώρα, ωστόσο, ήρθαν τα «πάνω κάτω» και με τρία αναπάντητα γκολ τα «παγώνια» έφτασαν σε μια μεγάλη ανατροπή και νίκη.

Ανάλογο σασπένς είχαμε επίσης στο «Μολινό», όπου η Γουλβς προηγήθηκε 2-1 απέναντι στην Μπράιτον αλλά νικητές έφυγαν οι «Γλάροι», ενώ σε άλλο παιχνίδι ανατροπών, στο «Σίτι Γκράουντ», Νότιγχαμ και Μπράιτον αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

• Λιντς-Μπόρνμουθ 4-3 (3΄ πεν. Ροντρίγκο, 60΄ Γκρίνγουντ, 68΄ Κούπερ, 84΄ Σάμερβιλ – 7΄ Ταβερνιέ, 19΄ Μπίλινγκ, 48΄ Σολάνκε)
  • Μάντσεστερ Σίτι-Φούλαμ 2-1 (16΄ Άλβαρες, 90΄+5 πεν. Χάαλαντ – 28΄ πεν. Περέιρα)
  • Νότιγχαμ Φόρεστ-Μπρέντφορντ 2-2 (20΄ Γκιμπς-Γουάιτ, 90΄+6 αυτ. Γιόργκενσεν – 45΄+3 πεν. Μπεούμο, 75΄ Βίσα)
  • Γουλβς-Μπράιτον 2-3 (13΄ Γκέδες, 34΄ πεν. Νέβες – 10΄ Λαλάνα, 44΄ Μιτόμα, 84΄ Γκρος)